Zasebni Fizioterapevti Slovenije Seznam forumov Zasebni Fizioterapevti Slovenije
Zasebni Fizioterapevti Slovenije
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Mediji o zasebnikih v zdravstvu....

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Zasebni Fizioterapevti Slovenije Seznam forumov -> Aktualno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Majda
Vseved


Pridružen/-a: 11.01. 2007, 22:13
Prispevkov: 239

PrispevekObjavljeno: 30 Okt 2007 19:29    Naslov sporočila: Mediji o zasebnikih v zdravstvu.... Odgovori s citatom

Večer, 25.10.2007

Kon­ce­si­je v zdravstvu odpi­rajo vrsto vprašanj,tudi
gle­de dejavnosti,obstoja in poslovanja javnih zavodov.Poleg zdravni­kov lahko pre­i­de­jo v zasebništvo........

Koncesionarke ne
morejo nuditi vseh storitev....
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Majda
Vseved


Pridružen/-a: 11.01. 2007, 22:13
Prispevkov: 239

PrispevekObjavljeno: 30 Okt 2007 19:41    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Vse v imenu javnega interesa

Delo,torek - 30.10.2007

Zadnje čase se veliko govori o javnem interesu in javnem zdravstvu. V imenu javnega interesa je dovoljeno vse. Medijske manipulacije, v katerih kar žari jeza na vse, ki se upajo podvomiti o »javnem interesu«. Javno je zveličavno, nekaj več, vse drugo je zavrženo, slabše, slabo. Beseda javno je bila v zadnjih letih tolikokrat izrečena, da se je tako rekoč usidrala v podzavest državljanov kot nekaj, za kar se je vredno bojevati. Pri tem javnem zavzemanju pa je dovoljeno domala vse, sredstva se ne izbirajo.
Tako zdravstveni domovi zavzemajo javno in edino pravilno mesto za oskrbo bolnikov. Zdravstveni domovi so edini usposobljeni za izvajanje kvalitetne oskrbe. Najbrž tudi edini v tej državi izvajajo kontrolo nad kvaliteto svojih storitev. Zdravstveni domovi so naš skrbnik zdravja in edino pravo zatočišče bolnih.
Na drugi strani tega črno-belega sveta so koncesije, zasebništvo. Privatizacija »javnega« razbija in razgrajuje naše svetla zatočišča – zdravstvene domove. V svetu privatništva je prostor samo za profit. Profit na račun bolnikov, ki si želijo javnega zdravstva.
Boj zdravstvenih domov proti koncesijam je kakor boj med dobrim in zlim.
Pa je res tako?
Spoštovani novinarji, zavarovalničarji, srepogledi in leporečni poslanci in poslanke, ste kdaj pomislili, da so zdravstveni domovi samo mrzle betonske stene z okni in vrati? Po vseh meni poznanih podatkih zdravstveni dom ni pozdravil niti enega samega pacienta. Tudi koncesije niso pozdravile nobenega pacienta. Spoštovani, bolnike vendar zdravi zdravnik! Zdravniki in njihovi sodelavci so tisti, ki oskrbujejo vse bolne, betežne in nujne pomoči potrebne. Pa vendar besede »zdravnik« v vsem pisanju in govorjenju ni nikjer.
Ali si pri svojem sodelovanju v medijski vojni javnega zdravstva in koncesij ne upate izreči besede »zdravnik«, ker boste naslednji dan obiskali zdravnika v zdravstvenem domu, bolnišnici ali zdravnika koncesionarja in mu zrli v oči?
Morda vam ni treba imenovati, kdo se trudi in dela v ustanovah, ker nekateri medijski gonjači to delo opravljajo namesto vas. Le kako naj si zdravnik razlaga novinarsko pozivanje državljanov, naj prijavijo korumpiranega zdravnika, pri tem pa ga že vnaprej obsodijo in pribijejo na križ?
Vsaj enkrat na mesec smo v rumenem tisku priča grozljivim dogodkom na hodnikih čakalnic, v operacijskih dvoranah in ambulantah. Umiranje človeka postane v očeh medijev čez noč pravnomočna obtožnica zdravnika. Podpihovanje čustev državljanov ob tragičnih usodah, ki dnevno spremljajo zdravniško delo in življenje nas vseh, v Sloveniji ne pozna več razumnih meja.
Bolnik v javnem zdravstvu, ki stopa v čakalnico ordinacije zdravnika ali zobozdravnika, se sprašuje le eno. Ali zdravnik »jemlje na kartico« ali bo moral vse storitve plačati iz lastnega žepa?
Bolnika ne zanima, ali je zdravnik koncesionar zasebnik ali zdravnik, zaposlen v zdravstvenem domu. Upravičeno pričakuje le kvalitetno zdravljenje.
Povsod v Sloveniji koncesionarji, torej zdravniki in zobozdravniki, ki izvajajo javno zdravstveno službo, opravljajo dežurno in urgentno službo skupaj z zaposlenimi v zdravstvenih domovih. Velika večina jih opravlja službo v zdravstvenih domovih, tako da pacienti sploh ne občutijo razlike med koncesionarji in zaposlenimi v zdravstvenih domovih. Vendar je med njimi (v organizacijskem in motivacijskem smislu) velikanska razlika. Podatki mnogih zdravstvenih domov govorijo, da lahko koncesionarji in zaposleni v zdravstvenih domovih uspešno delujejo v istih prostorih.
Pa vendar lahko beremo članke, kako s podeljeno koncesijo odhajajo zadnji ginekologi, zdravniki, zobozdravniki. Odhajajo kam?! Vsi ostajajo in zdravijo paciente v javnem zdravstvu! Vsi ti zdravniki bi odšli, če nobeden od njih ne bi dobil koncesije, s katero bi zdravili v javni zdravstveni mreži.
V nekaterih krajih so zdravniki koncesionarji skupaj z vodstvi zdravstvenih domov in župani investirali v gradnjo prizidkov in obnovo zdravstvenih domov. O tem taisti razlagalci stanja javnega zdravstva seveda ne govorijo.
V nekaterih krajih so zdravniki koncesionarji edini živeči predstavniki betonskih kompleksov, imenovanih zdravstveni domovi, in skupaj z občino in upravitelji vzdržujejo in obnavljajo prostore, večinoma zgrajene še v časih samoprispevkov.
Prav tako je preslišano, da so v nekaterih mestih zdravstveni domovi skoraj prazni, ker so zdravnikom koncesionarjem vodstva zdravstvenih domov ponudila nevzdržne najemne pogodbe. To so natančno tisti zdravstveni domovi, ki so zaradi vojne v interesu »javnega« zabredli v finančne težave. Oprema je zastarela in nezadovoljni preostali zdravniki in osebje samo nemočno spremljajo napačne odločitve vodilnih. Revolucionarni citati, ki jih vedno znova prebiramo v raznih medijih, še podžigajo nezadovoljstvo.
V nekaterih mestih so zdravniki zaradi vse večjega nezadovoljstva začeli odhajati iz zdravstvenih domov in delo opravljajo zunaj javnega zdravstva – samoplačniško. Občine zato podeljujejo koncesije zdravnikom, da bi jih vključile v javno zdravstveno mrežo.
Resnično, vendar nikoli zapisano pa je, da so nekateri, vendar ne vsi, direktorji zdravstvenih domov samo nekakšni posredniki med zdravniki in zobozdravniki pa ZZZS. V tej vlogi pa nekateri prejemajo dohodke, ki presegajo plače ministrov, poslancev, celo predsednika vlade in države.
Zdravniki s koncesijo podpišejo vsako leto pogodbo o izvajanju javne zdravstvene službe. Zadnjih 15 let se podpisujejo pogodbe med zdravniki koncesionarji in ZZZS za opravljanje javnega zdravstvenega varstva. Zdravniki koncesionarji imajo sklenjene tudi sporazume in pogodbe z občinami ali zdravstvenimi domovi o opravljanju dežurne službe. V demokratičnih družbah urejajo pravice in dolžnosti pogodbenih strank ravno pogodbe. Nihče si pogodbe ne sestavi sam, za takšen dogovor morata biti dve strani.
Problem razpadanja zdravstvenih domov po Sloveniji je problem privilegijev vodilnih, vztrajanja pri 40-letnem preživelem sistemu zdravstvenega varstva, izločevanja zaposlenih zdravnikov pri odločitvah, ki zadevajo smernice razvoja zdravstvenih domov, prevelike »režije« ... Zdravstveni domovi razpadajo kljub temu, da so razna gibanja s podpisi ustavila ministra Bručana z njegovim zakonom o koncesijah, ki bi razgrajeval zdravstvene domove oziroma javno zdravstvo. Morda je sedaj treba poiskati novega nasprotnika »javnega«.
Na koncu vseh bitk in napadov v imenu »javnega« ostaneta samo zdravnik in njegov pacient, z javnim interesom ali brez javnega interesa.

Krištof Zevnik,
dr. dent. med
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
slavica
Šolar


Pridružen/-a: 20.12. 2006, 12:50
Prispevkov: 15
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: 31 Okt 2007 18:58    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Pozdravljeni !

Ker ste objavili članek o zasebnih patronažnih medicinskih sestrah, objavljen v Večeru, 25. 10. 2007( ki se je nekoliko dotaknil tudi vašega področja ), vam posredujem še nadaljevanje:

http://www.patronaza.si/forum/viewtopic.php?t=668

Koncesionarke se lažje odzivajo na potrebe pacientov..........

Jernej Završnik se je opravičil
http://213.250.55.115/ris2007/default.asp?izdaja=1&kaj=3&id=2007103005261685

V Sloveniji več kot 100 koncesionark
http://213.250.55.115/ris2007/default.asp?izdaja=1&kaj=3&id=2007103005261684

Lep pozdrav iz Združenja ZPMS
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vodem
tisti, ki ima preveč časa


Pridružen/-a: 22.12. 2006, 10:25
Prispevkov: 468
Kraj: KRŠKO

PrispevekObjavljeno: 02 Nov 2007 08:29    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Menim, da bi se tudi morali odzvati!
_________________
Monopol je vedno slab, razen, kadar ga imaš v lasti!
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Majda
Vseved


Pridružen/-a: 11.01. 2007, 22:13
Prispevkov: 239

PrispevekObjavljeno: 30 Nov 2007 10:48    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Gibanje za ohranitev javnega zdravstva o privatizaciji in delu ministrice


Gibanje za ohranitev javnega zdravstva je z delom ministrice za zdravje Zofije Mazej Kukovič glede odnosa do podeljevanja koncesij zadovoljno. V sporočilu za javnost so zapisali, da so zadovoljni z njeno napovedjo o prednostni izdelavi nacionalnega programa zdravstvenega varstva, ki ga Slovenija nima, in oblikovanju mreže zdravstvenih izvajalcev. Prav tako se strinjajo z ministričinim prizadevanjem za ureditev posledic prejšnje zdravstvene politike, ki je bila usmerjena k zasebnikom. Prvi korak v to smer vidijo v priporočilih za podeljevanje koncesij, ki jih je ministrica poslala občinam.

Kljub temu gibanje opozarja vlado, na nujne zakonske ureditve podeljevanja koncesij in privatizacije zdravstva, saj so težnje po privatizaciji vse močnejše, njihov vrh pa je pobuda za odcepitev in privatizacijo oddelka za revmatologijo v ljubljanskem UKC. Gibanje privatizaciji ostro nasprotuje in pričakuje, da ministrica ne bo dopustila razpada UKC, in da bo podeljevanje koncesij in izdajanje ministrovih soglasij h koncesijam na občinski ravni ustavljeno.

Delo, 29.11. 2007
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Majda
Vseved


Pridružen/-a: 11.01. 2007, 22:13
Prispevkov: 239

PrispevekObjavljeno: 13 Dec 2007 07:38    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

Miklavčič: Javno in zasebno je treba povsem ločiti

Miklavčič je pri tem poskušal slovenski zdravstveni sistem opredeliti s prispodobo dobrega nogometnega kluba. Prepričan je, da če je nekdo na primer profesor v Kliničnem centru, mora biti tam polno zaposlen, ne pa, da ima tretjino koncesije in privatno pregleduje paciente, ki jih operira v bolnišnici. "Javno in zasebno je treba povsem ločiti," je zatrdil Miklavčič. Glede investiranja javnega denarja pa meni, da brez načrtovanja ni dobrega gospodarjenja. "V zdravstvu se nobena investicija ne izvede normalno, ker je slab menedžment, moč zdravnikov pa sloni ravno na tem," trdi.....



Fakin: Brez ostrega reza bo zdravstvo kmalu finančno potonilo
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Zasebni Fizioterapevti Slovenije Seznam forumov -> Aktualno Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.